Samodzielne wiercenie w betonie – jak to zrobić?

wiertło

Beton to materiał niezwykle trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne, gęsty i ogólnie – to materiał niezwykle wytrzymały. Ma to swoje zalety (dzięki którym beton jest tak popularny w budownictwie), ale ma to także wady – zwłaszcza gdy chcemy coś w betonie wywiercić. Wiercenie bywa jednak konieczne, np. aby dostać się do instalacji elektrycznych, dlatego warto wiedzieć, co zrobić, aby otwór został wykonany jak najlepiej. Po pierwsze i najważniejsze – do wiercenia w betonie potrzebujemy odpowiedniego urządzenia. Zwykłe wiertło czy zwykła wiertarka będą tu zawodne, także jeśli chodzi o te udarowe – zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą wiertarki z automatycznym młotem, poruszającym się w przód i tył.

Wiercenie w betonie należy zacząć od zabezpieczenia oczu. Sprawdźmy też, jak biegną kable w ścianie – ich przewiercenie może być nie tylko dużym wydatkiem, ale także poważnym wypadkiem – grożącym nawet śmiercią! Nasze urządzenie powinno być bezawaryjne, przewód nie powinien być przerwany, a wiertła powinny być nowe. Do tego – gdy już zaczniemy wiercić – pilnujmy, aby otwór był wywiercany wyłącznie w jednym kierunku. Prędkość obracania się wiertła powinna być dostosowana do twardości ściany – im beton twardszy, tym mniejsze obroty. Jeżeli dojdzie do utknięcia wiertła w ścianie, czym prędzej wyłączmy wiertarkę – w przeciwnym razie może dojść do spalenia silnika. Samo wiercenie powinno być też przerywane, ponieważ wiertło szybko się przegrzewa i tym samym tępi. Pamiętajmy wreszcie o wierceniu w takich miejscach, które nie osłabią całej konstrukcji, a także o zabezpieczeniu elementów postronnych (takich jak np. tapeta) przed uszkodzeniem.

Jak widać, wiercąc w betonie należy pamiętać o wielu rzeczach. Może być więc tak, że jest to czynność przekraczająca nasze możliwości i będziemy musieli skorzystać z pomocy profesjonalisty. Jeśli chodzi jednak o wiercenie w betonie Wrocław, Warszawa, Kraków i wiele innych miast posiada licznych specjalistów z profesjonalnym sprzętem, dlatego – jeżeli tylko uważamy, że nie będziemy w stanie dopilnować powyższych rzeczy – warto z pomocy takiego specjalisty skorzystać. Oczywiście najlepiej wybierać firmę ze wspomnianą wiertarką z automatycznym młotem, posiadającą odpowiednie doświadczenie i zajmującą się pracami z betonem w sposób profesjonalny.

Dodaj komentarz