W jaki sposób działają obrabiarki CNC?

Obrabiarki cnc posiadają swój ogromny udział w rynku. Wobec pogłębiającej się globalizacji szeroko pojętej gospodarki rynkowej niemalże wszystkie strefy wytwórczości są stale pod oddziaływaniem nacisku racjonalizatorskiego zmierzającego do uzyskania znacznie lepszych wyrobów w jeszcze ograniczonym terminie.

W sprawie tworzenia maszyn oraz sprzętów potrzeba realizowania modyfikacji obecnych cykli procesowych. Dzieje się tak za potrzebą dostarczania lepszych efektów techniczno-ekonomicznych w warunkach fabrykacji konkurentów. By możliwy stał się przyrost efektywności obrabiania przy symultanicznym wykonaniu wymagań odnośnie dokładności wymiarowo-kształtowej (wąskie tolerancje) a także postaci powierzchni (niewielka chropowatość nawierzchni) przydatny jest rozkwit obrabiarek pod kątem konstrukcji, jednak też rozkwit układów kierowania nimi. Konstrukcje napędu posuwów okazują się najistotniejszymi fragmentami obrabiarek prowadzonych numerycznie.

Uzależnione jest od nich niemalże wszystko – począwszy od dokładności pozycjonowania, tempa czynności roboczych, nadgonień oraz biegłości ruchów. Wymagania które współcześnie narzucamy tego typu napędom stają się niesamowicie duże. Wyjścia fachowe oczekują zastosowania serwonapędów, natomiast w kwestii mniej utrudnionych użyć w sam raz okażą się silniki krokowe. Główna różność pomiędzy tego typu silnikami to sprzężenie zwrotne usytuowania. W przypadku napędów krokowych wszystkie zmiany położenia maszyny bazują na ogromnej liczbie pojedynczych etapów generowanych przez interpolator. Wszelaki krok w uzależnieniu od przełożenia silnika oraz wielkości mikrokroków stanowi 0,005 do 0,1 mm.

obrabiarka cnc


Silniki takie charakteryzują się bardzo prostą strukturą co finalizowane jest względnie niewielką opłatą. Jakąś niedogodnością jest brak zmierzenia położenia i w niektórych bardziej skomplikowanych zdarzeniach (przeciążenie) ma szansę nastąpić strata współrzędnych (utracenie kroków) co potrafi spowodować popsucie podlegającego obróbce fragmentu lub maszyny.

Dodaj komentarz