Dioda laserowa

dioda laserowa

Czym jest dioda laserowa?

Dioda laserowa – inaczej zwana laserem półprzewodnikowym lub laserem diodowym jest niczym innym jak laserem, którego obszarem czynnym jest półprzewodnik. Najczęściej ma on postać złącza p-n (negative – positive ), w którym obszar czynny jest pompowany przez przepływający przez złącze prąd elektryczny. Dioda laserowa jest najbardziej perspektywicznym z laserów ze względu na swoje małe wymiary, całkiem wysokie moce, łatwość modulacji prądem o wysokiej częstotliwości i uzyskania szerokiego pasma promieniowania – od podczerwieni do skraju światła widzialnego. 

Rozróżnienie diod laserowych

Na stronie producentów można znaleźć informacje wskazujące na to, że dioda laserowa może generować fale o długości od 635nm do 1065nm. Dodatkowo mogą mieć one różne specyfikacje. Każda dioda laserowa może różnić się między sobą:

  • obudową
  • modem światła – jednomodowe i wielomodowe
  • układem monitorowania mocy
  • trybem pracy – ciągły i  impulsywny
  • polaryzacją 
  • sposobem emisji promieniowania – wiązka swobodna i wyjście światłowodowe

diody laserowe

Wykorzystanie

Dioda laserowa jest powszechna w naszym życiu, wykorzystuje się ją na przykład do odczytu płyt audio i wideo oraz CD−ROMów kompaktowych. Lasery mają zastosowanie również w medycynie, są przydatne do badań laboratoryjnych, ale sprawdzają się także w formie narzędzi – wiązki lasera przyśpieszają gojenie się ran, są przydatne przy leczeniu chorób skóry, służą też do narzędzia jakim jest skalpel laserowy. Dioda laserowa jest również używana w telekomunikacji  do łącza światłowodowego, dzięki któremu można uzyskać przesył danych o zaskakująco dużej prędkości nawet kilkudziesięciu gigabajtów na sekundę. 

 

 

Dodaj komentarz