Nurty psychoterapii: rodzaje i stosowane narzędzia

psychoterapia dla dorosłych kraków

Psychoterapia, jako dziedzina wspierająca rozwój osobisty i leczenie zaburzeń psychicznych, obejmuje szereg różnorodnych nurtów. Każdy z tych nurtów ma swoje unikalne podejście, techniki i założenia teoretyczne. A jeśli poszukujesz miejsca oferującego profesjonalną psychoterapię dla dorosłych w Krakowie – przeczytaj wpis do końca!

Psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT)

CBT koncentruje się na identyfikowaniu i zmienianiu myśli oraz zachowań, które przyczyniają się do problemów emocjonalnych. Narzędzia używane w CBT obejmują:

 1. techniki kognitywne,
 2. behawioralne
 3. i interwencje skoncentrowane na rozwiązaniu problemu.
psychoterapie dla dorosłych osób kraków

Psychoterapia psychodynamiczna

Ten nurt opiera się na założeniu, że problemy psychiczne wynikają z nieświadomych konfliktów i procesów wewnętrznych. Skupia się na analizie relacji i doświadczeń z przeszłości oraz pracy nad odkryciem i rozwiązaniem głębokich, nieświadomych mechanizmów obronnych.

Terapia poznawcza

Terapia poznawcza skupia się na identyfikacji i zmianie negatywnych przekonań oraz wzorców myślowych. Wykorzystuje techniki, takie jak:

 • restrukturyzacja myśli,
 • testowanie przekonań
 • i nauka umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Terapia interpersonalna (IPT)

IPT koncentruje się na poprawie jakości relacji interpersonalnych oraz rozwiązywaniu problemów międzyludzkich. Skupia się na identyfikacji i rozwiązywaniu problemów w relacjach, takich jak:

 • konflikty,
 • kryzysy,
 • role,
 • przeżycie żałoby,
 • czy trudności związane z przejściami życiowymi.

Terapia poznawczo-behawioralna dialektyczna (DBT)

DBT łączy elementy CBT z technikami mindfulness. Skupia się na rozwijaniu umiejętności radzenia sobie ze:

 • skrajnymi emocjami,
 • regulacji emocji
 • i poprawie relacji interpersonalnych.

Narzędzia stosowane w psychoterapii mogą obejmować techniki terapeutyczne, takie jak terapia poznawcza, terapia behawioralna, terapia interpersonalna, terapia poznawczo-behawioralna dialektyczna, a także narzędzia do analizy i interpretacji, takie jak testy psychologiczne i badania kliniczne.

Rezultaty terapii zależą od wielu czynników, w tym od:

 • rodzaju problemu,
 • indywidualnych cech pacjenta,
 • relacji terapeutycznej
 • oraz zaangażowania pacjenta w proces terapeutyczny.

Jednak skuteczna terapia psychologiczna może przynieść ulgę w cierpieniu emocjonalnym, poprawę funkcjonowania i jakości życia, oraz rozwój osobisty. Poszukujesz przychodni oferującej psychoterapię dla dorosłych w Krakowie? Zapoznaj się z ofertą na https://centrumrefleksja.pl/oferta/psychoterapia-indywidualna/!

Rekomendowane artykuły