Nowoczesne metody diagnozowania chorób onkologicznych

Nowoczesne metody diagnozowania chorób onkologicznych

Choroby onkologiczne są jednymi z najczęściej występujących schorzeń na świecie. W ostatnich latach postęp technologiczny pozwolił na opracowanie nowoczesnych metod diagnozowania tych chorób. Dzięki temu lekarze mogą szybciej i dokładniej określić rodzaj i stadium choroby, co pozwala na skuteczniejsze leczenie.

Nowoczesne metody diagnostyczne obejmują m.in. tomografię komputerową (CT), rezonans magnetyczny (MRI), scyntygrafię kości, biopsje oraz badania laboratoryjne. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety, dlatego lekarze muszą dobrać odpowiednią metodę do konkretnego przypadku.

Tomografia komputerowa (CT)

Tomografia komputerowa (CT) to jedna z najbardziej popularnych metod diagnostycznych stosowanych w onkologii. Polega ona na wykonaniu serii obrazów rentgenowskich, które są następnie przetwarzane przez specjalny program komputerowy. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie trójwymiarowego obrazu narządów wewnętrznych pacjenta.

Tomografia komputerowa jest bardzo czuła i precyzyjna, dlatego może być stosowana do wykrywania nawet najmniejszych guzów nowotworowych. Jest to szybka i bezbolesna procedura, a jej wyniki są dostarczone bardzo szybko.

Rezonans magnetyczny (MRI)

Rezonans magnetyczny (MRI) to inna popularna metoda diagnostyczna stosowana w onkologii. Polega ona na wykonaniu serii obrazów rentgenowskich pod działaniem silnego pola magnetycznego. Obrazy te są następnie przetwarzane przez specjalny program komputerowy, co pozwala uzyskać trójwymiarowe obrazy narządów wewnętrznych pacjenta.

Rezonans magnetyczny jest bardzo czuły i precyzyjny, dlatego może być stosowany do wykrywania nawet najmniejszych guzów nowotworowych. Jest to bezbolesna procedura, a jej wyniki są dostarczone bardzo szybko.

Rekomendowane artykuły