Czy płód odczuwa ból

odczuwanie bólu płód

Kwestia odpowiedzenia na pytanie, czy płód odczuwa ból, jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów związanych z aborcją. Istnieją rzetelne dowody naukowe sugerujące, że płód jest zdolny do odczuwania cierpienia. Warto się z nimi zapoznać, aby móc podjąć świadomą decyzję, zanim zdecyduje się na popieranie usuwania ciąży.

Rozwój układu nerwowego u płodu

Układ nerwowy jest jednym z pierwszych systemów, który rozwija się u płodu. Już w 6. tygodniu ciąży, układ nerwowy jest zdolny do przewodzenia sygnałów, a w 8. tygodniu pojawiają się pierwsze odruchy. Rozwój neurologiczny idzie w parze z rozwojem płodu, dlatego kwestia tego, czy płód odczuwa ból, nie powinna u nikogo budzić wątpliwości. Skoro układ nerwowy zaczyna działać jak u osoby dorosłej, to oczywistym jest, że nienarodzone dziecko też czuje i może cierpieć. 

czy płód odczuwa ból

Badania naukowe potwierdzają te teorie

Badania naukowe wskazują, że płód jest zdolny do odczuwania bólu w okresie ciąży. Według wyników analiz, które zostały opublikowane w Journal of Medical Ethics, zagadnienia związane z tym, czy płód odczuwa ból, nie pozostają dłużej zagadką. Z badań wynika bowiem, że płód jest zdolny do odczuwania bólu już od 20. tygodnia ciąży. Ponadto, w eksperymentach przeprowadzanych na zwierzętach obserwowano, że płody reagują na bodźce bólowe, wykazując odruchy i zmiany w poziomie hormonów stresu.

Konsekwencje dla decyzji o aborcji

Skoro wiadomo już, że na pytanie, czy płód odczuwa ból, należy odpowiedzieć twierdząco, kwestia aborcji staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Wizja tego, że zabijając nienarodzone dziecko, dodatkowo skazuje się je na cierpienie, jest okrutna i brutalna. Przestaje więc to być decyzja kobiety, a skazywaniem na tortury niewinną istotę.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.zycierodzina.pl/

Rekomendowane artykuły