Jak wygląda badanie EMG?

Elektromiografia jest badaniem połączeń nerwowo-mięśniowych podczas zaburzeń neurologicznych oraz ortopedycznych. Podczas EMG można użyć igły emg, którą wprowadza się do mięśnia pacjenta w okolicę nerwu, który lekarz ma zamiar zbadać. Igły emg stosuje się w celu rejestracji czynności mięśnia podczas dużego wysiłku, dowolnego ruchu oraz w stanie spoczynku.

igły emg

Wskazania do badania

Dzięki tym metodom badawczym możemy dokładnie zlokalizować patologie w ciele pacjenta oraz zastosować odpowiednią terapię. Częstym wskazaniem do tego badania jest zespół cieśni kanału stępu, zespół cieśni nadgarstka oraz tzw. łokieć tenisisty. Badanie przeprowadzane jest głównie w niedowładach wiotkich, a także spastycznych. Mogą one powstawać w wyniku udaru mózgu lub przez niedotlenienie mózgu. Wskazania do badania z użyciem igły emg obejmują także dystrofię mięśniową, rdzeniowy zanik mięśni oraz rwę kulszową i barkową. Innymi są zwykłe uszkodzenia mięśni wskutek urazów oraz zespołu nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej. Żadnego z tych objawów nie należy ignorować. Często zdarza się, że badanie z wykorzystaniem igły emg są wykonywane przez sportowców, którzy chcą określić stopień wydolności ich organizmu.

Jak się przygotować?

Ważną sprawą jest poinformowanie lekarza o tym, jakie przyjmujemy aktualnie leki. Zanim rozpocznie się badanie, należy umyć część ciała, która będzie badana. Nie powinno się używać w tym obszarze żadnych kremów lub innych kosmetyków. Niektórzy mogą obawiać się bólu podczas użycia igły emg, jednak należy pamiętać, że taka elektroda jest dużo cieńsza, niż igły, których używa się powszechnie przy zabiegach medycznych i ukłucie nie jest tak wyczuwalne.

Więcej na https://polems.pl/akcesoria_emg.html

Rekomendowane artykuły